Blog - co nowego?

Dlaczego warto prowadzić firmę transportową akurat w Polsce? Za tym rozwiązaniem wbrew pozorom przemawia bardzo wiele czynników, które doceniają również jej zachodni sąsiedzi. Z roku na rok liczba takich firm rośnie i poszerza swoje zasięgi na europejskim rynku, zyskując zaufanie tysięcy stałych klientów. Jakie cechy, pożądane w branży transportowej wyróżniają kraj nad Wisłą spośród wielu innych lokalizacji?

Generalnie nizinne ukształtowanie powierzchni sprzyja rozbudowie wciąż niewystarczająco gęstej sieci dróg lądowych w tym autostrad i torów kolejowych. Sporo przestrzeni nadal nie zostało zagospodarowanych i czeka na zgłoszenia odpowiednich inwestorów w celu rozbudowy już istniejących lub dobudowy nowych pasm drogowych. Dostęp do morza jest równie ważny w przypadku wykorzystania drogi morskiej, kiedy towar jest w następstwie dojazdu do portu przenoszony na statki. Położenie kraju w Europie środkowej, jako łącznika pomiędzy jednymi z największych eksporterów - Niemcami i Rosją, sprzyja umacnianiu współpracy wschodnich i zachodnich przedsiębiorstw. Podobnie położenie pomiędzy środowiskiem Skandynawii i cieplejszych krajów południowych wspomaga przepływ unikalnych towarów w obie strony i znaczaco obniża ceny bezpośrednich tranzytów. Ilość przewoźników nieustannie rośnie, wypełniając kolejne nisze, co pozwala skutecznie rekompensować koszty eksploatacji floty.

Transport odgrywa kluczową rolę w polskiej gospodarce, jego udział w przewozie towarów wynosi aż 80 procent. Od sprawnej logistyki uzależniona jest w dużej mierze sytuacja gospodarcza kraju, dlatego od lat 50-tych ubiegłego wieku łączna długość dróg wzrosła ponad trzykrotnie i obecnie osiąga ponad 420 tysięcy kilometrów. Mimo zaawansowanych rozwiązań w innych gałęziach nadal dominuje droga lądowa za pośrednictwem pojazdów samochodowych, które mają tę zaletę że mogą docierać bezpośrednio do celu na pobliski parking, nie zaś jak w przypadku statków do portu, samolotów na lotnisko, czy pociągów na peron. Jego rola znacząco wzrosła po roku 1989 w następstwie upadku barier celnych i otwarciu wielu nowych szlaków handlowych wraz z rozbudową kolejnych odcinków dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Rodzime firmy aktywnie nawiązują współpracę i pozyskują kontakty z nowymi kontrahentami z całej Europy. Sieć szybkiego ruchu sukcesywnie rozbudowuje swoje granice, wzbogacając miasta o nowe obwodnice i trasy z utwardzoną nawierzchnią w celu optymalizacji jakości przewozów. Różnorodne zasady prawne natomiast usprawniają ruch i przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa na trasach przejazdowych.